POMPA CIEPŁA z bezpośrednim parowaniem
Coraz większe zainteresowanie pompami ciepła w naszym kraju oraz zwiększająca się liczba dostawców tego typu urządzeń mobilizują producentów do wprowadzania nowych technologii, charakterystycznych dla danych firm i mających wpływ na konkurencyjność. Rozwiązaniem godnym przedstawienia są pompy ciepła z bezpośrednim parowaniem. W tym zakresie współpracujemy z firmą FONKO Polska Sp. z o.o., proponując klientom kompletny system: ogrzewanie niskotemperaturowe, bufor-akumulator, węzeł ciepła i pompę ciepła z bezpośrednim odparowaniem.
Ziemia to darmowy i wydajny magazyn energii stanowiący istotne źródło ciepła. Przy fachowym ułożeniu kolektora poziomego nawet w najmroźniejsze zimy otrzymamy wystarczającą ilość energii. System bezpośredniego parowania gwarantuje najniższe koszty eksploatacji ze wszystkich dzisiaj znanych systemów gruntowych przy jednoczesnej największej wydajności cieplnej. W ten sposób wykorzystujemy do 4/5 darmowej energii z otoczenia! Bezchlorowy i neutralny dla środowiska czynnik chłodniczy znajdujący się w obiegu pompy ciepła pobiera bezpośrednio poprzez (miedziane) rury kolektora energię z ziemi i następnie oddaje ją do instalacji grzewczej. W naszym rozwiązaniu oferujemy system bezpośredniego parowania również do chłodzenia: poprzez odwrócenie obiegu termodynamicznego grunt odbiera ciepło z kolektora i w ten sposób chłodzi budynek latem jednocześnie regenerując kolektor gruntowy.
Co oznacza „bezpośrednie parowanie”?
W pompach ciepła z bezpośrednim parowaniem czynnik chłodniczy krąży zarówno w pompie ciepła, jak i w gruncie. Odbierając ciepło z gruntu przekazuje je dalej do pompy ciepła. Tam czynnik zostaje sprężony i podgrzany tak, aby ciepło oddawane do ogrzewania podłogowego, ściennego lub grzejnikowego mogło zostać użyte.
W klasycznych pompach ciepła z gruntowym wymiennikiem ciepła (typ solanka/woda) można wyróżnić trzy niemieszające się układy krążenia płynu:
instalacja dolnego źródła z krążącym płynem niezamarzającym,
instalacja pompy ciepła z krążącym czynnikiem chłodniczym,
instalacja górnego źródła ciepła z krążącą wodą (zazwyczaj).
Używając schematu, można to przedstawić następująco:
Schemat pompy ciepła typu solanka/woda
Schemat pompy ciepła z bezpośrednim parowaniem
Pompy ciepła typu bezpośrednie parowanie to wysoka wydajność przy niskich kosztach inwestycyjnych.
W pompach ciepła z kolektorem gruntowym poziomym, energię cieplną odzyskujemy z ziemi poprzez kolektor gruntowy. Kolektor gruntowy wykonany z miedzi układany jest w całości, tzn. poza przyłączem w samej pompie ciepła. Ponieważ kolektor gruntowy przyłączany jest fabrycznie tylko do pompy ciepła, system nie wymaga budowy specjalnej studzienki zbiorczej z rozdzielaczem kolektora gruntowego. Jest to gwarancją jego wysokiej jakości i wytrzymałości. W pompach typu bezpośrednie parowanie/woda nie jest wymagana instalacja pompy obiegowej dolnego źródła (w odróżnieniu od tradycyjnych pomp ciepła bazujących na solance).
Na swojej działce użytkownik dysponuje wymiennikiem ciepła o pojemności setek m3 gruntu, własnym bankiem energii, który wciąż doładowywany jest energią słoneczną, energią deszczu i energią geotermalną. Nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych pompa ciepła ma więc do dyspozycji stałe źródło ciepła.
Dodatkowe funkcje
Pompy ciepła Fonko dają duże możliwości poszerzania funkcji systemu.
Dodatkową zaletą oprócz funkcji ogrzewania domu jest wytwarzanie ciepłej wody użytkowej o temperaturze do 650C. Dołączenie sekcji ciepłej wody użytkowej do bufora-akumulatora powoduje uzyskanie ciepłej wody po najniższych kosztach w sezonie grzewczym (od 5 do 8 miesięcy w zależności od regionu).
Używana do ogrzewania domu pompa ciepła może podgrzewać także wodę w domowym basenie. Automatyczna regulacja systemu umożliwia równoczesne ogrzewanie domu i basenu, przy czym w sezonach przejściowych priorytet ma ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych.
Dodatkową zaletą instalacji proponowanej przez nas pompy ciepła jest regulacja temperatury, wykonywana jednym lub kilkoma termostatami, co umożliwia sprawne i proste regulowanie temperaturą w poszczególnych strefach ogrzewania.
Na komfort użytkowania proponowanych pomp ciepła wpływa też ich cicha praca. Dzięki zastosowaniu specjalnego tworzywa tłumiącego, odpowiedniego profilowania oraz szczelnego zamknięcia obudowy, natężenie dźwięku podczas pracy pomp ciepła jest minimalne i pozostaje w zgodzie z obowiązującymi normami. Pętla umieszczona jest na zewnątrz, pod powierzchnią gruntu, na głębokości od 150 do 220 cm (w zależności od rodzaju gruntu i strefy przemarzania), sondy pionowe o głębokości od 20 do 30m.
KORZYŚCI pompy ciepła typu bezpośrednie parowanie
Światowa klasa w efektywności – najwyższy współczynnik sprawności ze wszystkich systemów ziemnych
Najlepszy współczynnik energii wszystkich systemów gruntowych
Przystosowane do ogrzewania za pomocą grzejników; temperatura zasilania do 65°C
Pozwala zachować komfort cieplny i spokojnie spać w nocy bez konieczności dokładania do pieca zimą, również jako pompa ciepła z efektem klimatyzacji – aktywne chłodzenie latem przy najniższych kosztach eksploatacyjnych, bez dodatkowych kosztownych i często głośnych instalacji klimatyzacyjnych
Niezależność od środków opałowych; od wzrostu cen paliwa takiego jak węgiel, gaz czy olej
Odpada konieczność składowania środków opałowych, brak serwisu kotła grzewczego oraz konserwacji i przeglądu komina, brak nieprzyjemnego zapachu oraz konieczności opróżniania popiołu
Większe bezpieczeństwo poprzez mniejszą ilość elementów konstrukcyjnych, odpadają dodatkowe wymienniki ciepła oraz dodatkowe źródła energii do napędu pompy solankowej
Wymagana niewielka powierzchnia działki do ułożenia kolektora gruntowego (mniejsza niż przy systemach z kolektorem poziomym solankowym)
Wysyłka z zakładu w stanie sprawdzonym, gotowym do eksploatacji (kolektor gruntowy poziomy stanowi część systemu, jest podłączany do pompy ciepła i sprawdzany na szczelność w fabryce)
5-letni pakiet gwarancyjny producenta
Bezpieczne i ciche urządzenie dzięki sprawdzonej technice nie emituje żadnych zanieczyszczeń; bezpieczny czynnik roboczy R407C, niepalny, nietrujący, nie powoduje efektu cieplarnianego
Elektroniczna regulacja wydajności
Całościowa realizacja inwestycji
Możliwość kontroli pracy pompy ciepła przez internet, telefon, iPhone itp.